مشاوره ازدواج

مشاوره ازدواج

مشاوره ازدواج یا زناشویی که با نام زوج درمانی نیز شناخته می شود، یک نوع روان درمانی می باشد. مشاوره زناشویی به زوجین کمک می کند که درگیری ها و کشمکش های بین خود را حل نموده و رابطه شان را بهبود بخشند. در مشاوره زناشویی، زوجین می توانند تصمیمات عاقلانه ای گرفته و رابطه ی بین خود را از نو ساخته و مستحکم کنند، در غیر این صورت می توانند راه خود را از هم جدا کنند.
مشاوره زناشویی و ازدواج غالباً کوتاه مدت بوده و معمولاً برای هم زن و هم مرد به طور همزمان انجام می گیرد. ولی گاهی اوقات یکی از زوجین تصمیم می گیرد که خودش به تنهایی با روانپزشک ، مشاوره داشته باشد. برنامه درمانی مشخص بستگی به شرایط موجود دارد.

مشاوره ازدواج
مشاوره ازدواج

هدف مشاوره ازدواج

مشاوره زناشویی و ازدواج می تواند به انواع مشکلات روابط زوجین کمک کند. برخی از زوج ها مشاوره زناشویی را برای مستحکم کردن رابطه شان و درک متقابل بهتر انجام می دهند. همچنین مشاوره ازدواج می تواند برای افرادی که قصد ازدواج دارند، یاری رسان باشد. مشاوره قبل از ازدواج می تواند به درک بهتر و آگاهی از تفاوت های طرفین کمک کند.
از سوی دیگر معمولاً افراد زمانی که به مشکلاتی در روابط خود بر می خورند، به مشاوره زناشویی روی می آورند. مشاوره ازدواج به کمک بسیاری از مسائل و مشکلات که در زیر به آنها اشاره شده است، می پردازد:
– مشکلات ارتباطی
– مشکلات جنسی
– اختلاف در تربیت و بزرگ کردن کودک در خانواده های مختلط ( که فرزند با فرزند دیگر، تنها مادر یا پدر مشترک دارد)
– سوء مصرف مواد مخدر
– عصبانیت
– خیانت
مشاوره زناشویی در مواردی که سوء استفاده ای در محیط خانه انجام می گیرد نیز می تواند یاری رسان باشد.

آیا می خواهید به جای طی یک مسافت طولانی و معطل شدن در ترافیک سنگین جهت مراجعه به مطب شلوغ روانپزشک ، در منزل خود بوده و از طریق یک خط تلفن موبایل و سر یک ساعت معین، روانپزشک خود را به صورت آنلاین ملاقات نمایید؟ و در خصوص مسائل مختلف مانند مشاوره ازدواج با روانپزشک صحبت نمایید؟ تلفن تماس جهت تعیین وقت مشاوره آنلاین با دکتر مهاجرانی 09029245225 و 02188675099

همچنین می توانید در اینستاگرام ، ایمو و واتساپ  با ایشان در ارتباط باشید.

نکاتی در مورد مشاوره ازدواج

مشاوره ازدواج زوجین را در جلساتی کنار هم قرار داده تا با کمک روانپزشک و یادگیری موارد زیر، رابطه آنها محکم شود:
– ارتباطات مستقیم و صحبت کردن
– حل کردن مشکلات
– چگونگی بحث درباره ی تفاوت ها به صورت منطقی
زوجین درباره ی جنبه های خوب و بد رابطه شان صحبت کرده و درک بهتری از دلیل این جدل ها و اختلافات پیدا می کنند. به این طریق یاد می گیرند که بدون سرزنش کردن یکدیگر، مشکلات را شناسایی کرده و به بهبود مشکلات بپردازند.

مشاوره ازدواج
مشاوره ازدواج

این موارد را در جلسه ی مشاوره در خاطر بسپارید:
– ممکن است صحبت با روانپزشک کمی دشوار باشد. بعضی اوقات با وجود عصبانیت طرفین، جلسه در سکوت طی شود. یا امکان دارد زوجین در حین جلسه با هم بحث و دعوا کنند. تمامی این موارد طبیعی هستند و روانپزشک به کمک زوجین می آید.
– می توانید به تنهایی در جلسات شرکت کنید. در صورتی که همسرتان از شرکت در این جلسات خودداری می کند، می توانید به تنهایی رفته و از عکس العمل ها و رفتار خود آگاه شوید.
– دوره جلسات این روان درمانی معمولاً کوتاه مدت است. برخی از افراد تنها به چند جلسه نیاز دارند. در حالی که برخی دیگر به چندین ماه نیاز دارند.
– ممکن است نیاز به تمریناتی در خانه باشد. روانپزشک معمولاً توصیه هایی را برای بهبود روابط می کند که این موارد باید در خانه تمرین شود.
– احتمال دارد نیاز به مراقبت های ثانویه باشد. در صورتی که یکی از زوجین با مشکلاتی مانند سوء مصرف مواد مخدر، ناراحتی های روحی و روانی یا دیگر مسائل درگیر باشد، احتمالاً نیاز به درمان های دیگر می باشد.

منبع :
https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/marriage-counseling/about/pac-20385249

مطالب مرتبط با این مقاله:

مشاوره قبل از ازدواج

مشاوره جنسی

مشاوره و طلاق

دکتر ناصر مهاجرانی

متخصص اعصاب و روان(روانپزشک)

روانكاو. رواندرمانگر
مشاور ازدواج. مشاور جنسي. مشاور خانواده
مشاور زناشويي. مشاور تحصيلي و كنكور
مشاوركودك
مشاوره در بحران بخصوص وجود أفكار خودكشي
انجام تمامي مشاوره هاي فوق به صورت تلفني و online


پاسخ

دوازده − چهار =

Call Now Button