مهارت نه گفتن

مهارت نه گفتن

زمانی که فردی از شما درخواستی دارد که در واقع نمی خواهید با وی موافقت کنید سه گزینه دارید:

1- می توانید به فرد جواب مثبت بدهید و در باطن ناراحت باشید.

2- می توانید به فرد جواب رد بدهید و در درون احساس بدی داشته باشید.

3- می توانید جواب رد بدهید و احساس بدی در این رابطه نداشته باشید.

ما در این مقاله قصد داریم راهکارهایی را در این زمینه به شما آموزش دهیم تا همواره بتوانید گزینه سوم را انتخاب کنید و مهارت نه گفتن را بیاموزید.

در ابتدا باید بدانید که چرا با نه گفتن احساس بدی می کنید. برای پاسخ به این پرسش باید بدانید که چرا زمانی که با فردی مخالفت می کنید احساس بدی می کنید. نه گفتن شاید کمی پرخاشگرانه به نظر برسد و افراد نمی خواهند پرخاشگر به نظر برسند. پرخاشگری یک مفهوم منفی دارد. شاید در مواردی فرد احساس کند که آدم بدی است. شاید حتی در مواردی احساس گناه کنید و یا شاید فکر کنید که دیگر مورد علاقه دیگران نیستید. به این دلیل معمولاً بدون خواسته قلبی جواب مثبت می دهید.
گاهی افراد به شکل های غیر موثری نه می گویند مثلاً مشغله های زیاد را بهانه می آورند. در این صورت فرد مقابل برای آینده هم آن درخواست را تکرار می کند.

مهارت-نه-گفتن
مهارت-نه-گفتن

راهکارهایی برای نه گفتن

در ادامه با ما باشید تا نه گفتن به صورت درست و موثر را یاد بگیریم
1- نه بگویید
دلیل و بهانه نیاورید و مستقیماً نه بگویید. در صورتی که بهانه بیاورید برای فرد طرف مقابل راهی را باز می کنید که در آینده امکان دارد که شما جواب مثبت بدهید. در جواب دادن تاخیر نیندازید. در صورتی که احساس نیاز می کنید می توانید توضیحی کوچک ارائه دهید. احساس اجبار نکنید و هر چه کمتر توضیح دهید بهتر است.

2- مهربان باشید
می توانید مخالفت خود را با کمی مهربانی بگویید. برای مثال می توانید بگویید که متاسفانه در حال حاضر خیلی گرفتار هستم. به این صورت فرد طرف مقابل احساس بدی پیدا نمی کند.

3- تاکتیک های طرف مقابل را بشناسید
بسیاری از افراد و سازمان ها از تکنیک های فریبکارانه ای استفاده می کنند که شاید فرد با آن ها آشنایی نداشته باشد. برای مثال بسیاری از سازمان های خیریه سوال هایی نظیر ” آیا تمایل دارید که مقدار مشخصی را به خیریه کمک کنید” و یا ” اکثر افراد مبلغ مشخصی را کمک می کنند شما تمایل دارید که چقدر کمک کنید؟ “

دکتر ناصر مهاجرانی متخصص اعصاب و روان و روانپزشک خوب در تهران به تشخیص و درمان انواع بیماری های روانی می پردازند. در صورتی که قصد مشاوره آنلاین روانپزشکی دارید با تلفن 09029245225 تماس حاصل فرمائید.

همچنین می توانید با تماس با شماره 02188887481 وقت مشاوره حضوری بگیرید یا در اینستاگرام ، ایمو و واتساپ با ایشان در ارتباط باشید.

4- چارچوب رابطه را بشناسید.
گاهی اوقات افراد از دینامیک و کیفیت رابطه خود اطلاع ندارند. در صورتی که نقش خود در رابطه را بشناسید از نه گفتن نگرانی کمتری خواهید داشت.

5- درخواست فرد را با سوال دیگری پاسخ دهید.
برای مثال اگر در محیط کاری مدیر شما وظایف مضاعفی را به شما محول کرده است می توانید بگویید که من به جای دو هفته در طی سه هفته میتوانم این مسئولیت ها را انجام دهم، شما تمایل دارید که این کارها بر طبق چه اولویتی انجام گیرند؟

6- محکم باشد.
در صورتی که فرد طرف مقابل نمی تواند جواب رد شما را بپذیرد دو احتمال وجود دارد. یا آن فرد دوست واقعی شما نیست و یا اینکه به شما احترام نمی گذارد. محکم باشید و جا نزنید.

7- اولویت با شماست
نیازهای خود را در اولویت قرار دهید. در صورتی که درخواست های طرف مقابل را در اولویت قرار دهید میزان بهره وری تان کاهش و خشم تان افزایش می یابد.

منبع : https://www.inc.com/jonathan-alpert/7-ways-to-say-no-to-someone-and-not-feel-bad-about-it.html

سایر مقالات:

مشاوره ازدواج

درمان اضطراب

دکتر ناصر مهاجرانی

متخصص اعصاب و روان(روانپزشک)

روانكاو. رواندرمانگر
مشاور ازدواج. مشاور جنسي. مشاور خانواده
مشاور زناشويي. مشاور تحصيلي و كنكور
مشاوركودك
مشاوره در بحران بخصوص وجود أفكار خودكشي
انجام تمامي مشاوره هاي فوق به صورت تلفني و online


پاسخ

چهار × 4 =

Call Now Button