نحوه مدیریت افسردگی در دوران قرنطینه

نحوه مدیریت افسردگی در دوران قرنطینه

بسیاری از ما حدود دو ماه است که با بیماری COVD19 سر و کار داریم. و این احتمال وجود دارد که در صورت پیدا نشدن درمان مناسب، این قرنطینه برای هفته ها ادامه یابد.
قرنطینه به طور کلی جدا شدن از جامعه و‌ محدودیت رفت و آمد افرادی است که در معرض یک بیماری مسری قرار دارند. با توجه به نوع ویروس کرونا، نوع قرنطینه ای که این روزها شاهد آن هستیم، نه تنها برای جدا كردن افراد بیمار است، بلكه برای محافظت افراد سالم از ابتلا به این بیماری و جلوگیری از شیوع بیشتر بیماری است.

تاریخچه قرنطینه

کلمه قرنطینه اولین بار در ایتالیا بیش از 700 سال قبل برای مقابله با طاعون استفاده شد. با توجه به این که علم آن زمان برای توضیح عملکرد عفونت ها کافی نبود، اما ایتالیای قرون وسطا به اندازه کافی در مورد مرگ سیاه فهمیده بود تا اولین رویکرد جلوگیری از سرایت بیماری را ترتیب دهد.

درباره نحوه حفظ آرامش در دوران کرونا بیشتر بخوانید.

راهکارهایی برای مقابله با افسردگی در دوران قرنطینه

برای مقابله با افسردگی در دوران قرنطینه، این 5 نکته را در نظر بگیرید:

برنامه ریزی

داشتن طرحی برای ذخیره وسایل و ملزومات به منظور استفاده در زمان پیش بینی نشده به شما کمک بسیاری خواهد کرد. حداقل برای دو هفته مواد غذایی، آب و سایر ملزومات را تأمین کنید. اگر برای خرید نمی توانید به فروشگاه ها بروید، خرید آنلاین را امتحان کنید.

نحوه مدیریت افسردگی در دوران قرنطینه

استفاده از رسانه ها را محدود کنید.

اگرچه از طریق رسانه ها از اخبار کووید-19 باخبر می شویم، اما از صرف زمان زیادی در مقابل تلویزیون، رایانه ها یا تلفن های همراه خودداری کنید. اخبار منفی در شرایطی که فرد افسرده است ناامیدی بیشتری ایجاد می کند. مطالعات نشان می دهد گوش کردن به اخبار هر روز صبح (حدود 15 دقیقه) به شما اطلاعات روزانه کافی می دهد.

تنوع ایجاد کنید.

ماندن در خانه می تواند احساس محدود شدن به وجود آورد و شما را بی حوصله کند. همچنین احساس یکنواختی هم ممکن است در شما ایجاد شود. برای به حداقل رساندن این احساسات، هر چند روز یکبار در محیط اطرافتان شرایط جدیدی ایجاد کنید. چند روز به موسیقی گوش کنید. بعد از آن چند روز یک شمع معطر روشن کنید. گاهی هم کتاب بخوانید. اگر هوا مناسب بود، ناهارتان را در هوای آزاد بخورید. حمام طولانی یا حمام گرم بروید، مدیتیشن یا برخی از ورزش ها مانند یوگا را امتحان کنید. به پیاده روی در زیر باران بروید. ایجاد این تغییرات می تواند، جسم و روان شما را تحت تاثیر قرار دهد و به کاهش افسردگی در شما منجر شود.

دکتر ناصر مهاجرانی متخصص اعصاب و روان و روانپزشک خوب در تهران به تشخیص و درمان انواع بیماری های روانی می پردازند. در صورتی که قصد مشاوره آنلاین روانپزشکی دارید با تلفن 09029245225 تماس حاصل فرمائید.

همچنین می توانید با تماس با شماره 02188887481 وقت مشاوره حضوری بگیرید یا در اینستاگرام ، ایمو و واتساپ با ایشان در ارتباط باشید.

از کلمات مثبت و امیدبخش استفاده کنید.

در دوران قرنطینه به آسانی می توانید دچار بدبینی شوید،. “من در خانه زندانی شده ام.” “این بیماری هرگز برطرف نمی شود.” “زندگی هرگز مانند گذشته نخواهد شد.” اینها جملاتی است که بسیاری از مردم به فکرشان خطور می کند و یا به زبان می آورند. با این وجود، تحمل شرایط قرنطینه نیاز به یک تغییر شناختی دارد – و انتخاب کلمات مثبت می تواند دیدگاه شما را از درماندگی به سوی امید تغییر دهد و اصطلاحاً یک تغییر ساختاری و معنایی ایجاد کند. بنابراین بهتر است جملات مثبتی را بگویید: “من در خانه ایمن هستم.” “همه چیز به مرور زمان بهتر می شود.” “زندگی متفاوت خواهد بود اما من می توانم با آن کنار بیایم.”

برنامه درمانی خود را اجرا کنید.

وقتی افسرده هستید، حتی روزهای عادی هم می تواند چالش برانگیز باشد. بنابراین لازم است كه در دوران قرنطینه اطمینان حاصل کنید که برنامه درمانی خود را دنبال می كنید. مواردی مانند مصرف روزانه دارو، مراقبت از خودتان، خواب کافی و خوردن غذای مناسب، ورزش، استفاده از روش های لازم برای بهبود علائم افسردگی و شرکت در جلسات درمانی از راه دور. همانطور که گفته شد، افرادی که اختلالات روانی قبلی دارند بیشتر در معرض عود بیماری در این دوران هستند. به همین دلیل حفظ برنامه درمانی شما از اهمیت بالایی برخوردار است. و در نهایت، اگر در طول قرنطینه دچار مشکل شدید، این موضوع را با متخصصان روانپزشک در میان بگذارید. جلسات درمانی به صورت آنلاین و تجویز داروهای مناسب به بهبود افسرگی شما در این دوران کمک خواهد کرد.

منبع

https://www.psychologytoday.com/us/blog/two-takes-depression/202004/how-manage-depression-during-quarantine

دکتر ناصر مهاجرانی

متخصص اعصاب و روان(روانپزشک)

روانكاو. رواندرمانگر
مشاور ازدواج. مشاور جنسي. مشاور خانواده
مشاور زناشويي. مشاور تحصيلي و كنكور
مشاوركودك
مشاوره در بحران بخصوص وجود أفكار خودكشي
انجام تمامي مشاوره هاي فوق به صورت تلفني و online


پاسخ

13 + 17 =

Call Now Button