هدف گذاری به روش اسمارت

هدف گذاری به روش اسمارت

می توان گفت که همه تلاش انسان ها در جهت هدف گذاری و رسیدن به اهدافشان است. اهداف در هر جنبه از زندگی می تواند وجود داشته باشد. برای مثال چگونگی رفتار در روابط بین فردی، اهداف کاری، چگونگی بهره وری از اوقات فراغت و … همگی این اهداف به صورت خودآگاه یا ناخودآگاه در اولویت بندی فرد قرار می گیرند.

بدون هدف گذاری زندگی تبدیل به یک سری اتفاقات بی نظم می شود که تحت کنترل فرد نیست و فرد به صورت تصادفی یکسری اتفاقات را تجربه می کند. تمامی کارهای مهم و پیشرفت علم و تکنولوژی همگی در نتیجه هدف گذاری بوده اند.

هدف گذاری به روش اسمارت
هدف گذاری به روش اسمارت

هدف گذاری به روش اسمارت چیست؟

تکنیک هدف گذاری به روش اسمارت یا SMART به اهداف ساختار می بخشد و امکان پیگیری اهداف را فراهم می آورد. به جای نتایج و اهداف مبهم، می توان با روش اسمارت، مسیرهای مشخصی به سمت اهداف ترسیم نمود.
لغت اسمارت SMART در اصل از کلمات Specific به معنای مشخص، Measurable به معنای قابل اندازه گیری، Attainable به معنای قابل دست یابی، Relevant به معنای مرتبط بودن و Timely زمان بندی تشکیل شده است. در ادامه مقاله با ما باشید و یکی از اهداف شخصی یا کاری خود را انتخاب کنید.

مشخص کردن هدف

در ابتدا باید مشخص کنید که دقیقاً چه هدفی دارید؟ هرچه این هدفی که دارید مشخص تر باشد و با جزئیات بیشتری توضیح داده شده باشد، به احتمال بیشتری می توانید به هدف تان برسید. سوالاتی که باید از خود بپرسید در زیر آمده است:

– چه چیزی را می خواهم به دست آورم؟
– کجا؟
– چگونه ؟
– چه موقع؟
– با چه شخصی؟
– چه شرایط و محدودیت هایی وجود دارد؟
– دقیقاً برای چه دلیلی می خواهم به این هدف برسم؟ چه راه های جایگزینی برای رسیدن به این هدف می باشد؟

قابل اندازه گیری بودن هدف

اهداف قابل اندازه گیری به این معناست که مشخص شود که فرد زمانی که به هدفش میرسد دقیقاً میخواهد چه چیزی ببیند، بشنود و احساس کند؟ به این صورت باید هدف کلی به اهداف ریزتری شکسته شود تا قابل اندازه گیری شود. برای مثال برای خود مشخص کنید که میخواهید تا مدت زمان مشخصی در آینده چه تعداد کتاب بخوانید؟

قابل دست یابی بودن اهداف

آیا هدف تان قابل دست یابی است؟ شما برای رسیدن به هدف مشخصی باید تلاش کنید و زمان بگذارید و شاید نیاز باشد تا اولویت های زندگی تان را عوض کنید. اگر زمان، پول و استعداد کافی برای رسیدن به هدف خاصی را ندارید به طور قطع در رسیدن به هدف تان شکست می خورید.

مرتبط بودن هدف

آیا این هدف با ارزش های شما در زندگی هم سو می باشد؟ آیا واقعا می خواهید که فرد مشهوری باشید، سه فرزند داشته باشید و یک شغل زمان بر داشته باشید؟ اگر از مهارت های خاصی برخوردار نیستید، می توانید برای رسیدن به این مهارت ها برنامه ریزی کنید. اگر منابع خاصی را در دسترس ندارید می توانید به دنبال راهی برای رسیدن به این منابع باشید. ولی سوال اصلی این است که چرا می خواهید به این اهداف برسید؟ دلیل اصلی خواستن این هدف چیست؟

دکتر ناصر مهاجرانی متخصص اعصاب و روان و روانپزشک به تشخیص و درمان انواع بیماری های روانی می پردازند. در صورتی که قصد مشاوره آنلاین روانپزشکی دارید با تلفن 09029245225 تماس حاصل فرمائید.

همچنین می توانید با تماس با شماره 02188887481 وقت مشاوره حضوری بگیرید یا در اینستاگرام ، ایمو و واتساپ با ایشان در ارتباط باشید.

زمان بندی برای رسیدن به هدف

زمان مانند پول است. برای زمان خود برنامه ریزی کنید. مهلت گذاشتن برای کارها چیزی است که افراد را به فعالیت کردن ترغیب می کند. بنابراین برای هر کاری یک مهلت یا زمان خاصی را مشخص کنید. برنامه زمانی را منعطف و واقع بینانه بریزید. در صورتی که این زمان بندی سخت گیرانه باشد فرد به نوعی به جنگ با زمان می پردازد که این یک مورد منفی است.

نکته آخر

سعی کنید اهداف تان را مثبت به کار ببرید برای مثال به جای اینکه بگوئید ” به تعویق نینداختن کارها ” می توانید بگوئید “رسیدن به نظم روزانه” . سیستم هدف گذاری به روش اسمارت تاثیر بالایی در انتخاب اهداف درست تر دارد، بنابراین رسیدن به اهداف را محتمل تر می کند.
منبع : https://www.yourcoach.be/en/coaching-tools/smart-goal-setting.php

مطالب مرتبط با این مقاله:

مدیریت ذهن

مشکل عدم تمرکز

گفتگوهای ذهنی

دکتر ناصر مهاجرانی

متخصص اعصاب و روان(روانپزشک)

روانكاو. رواندرمانگر
مشاور ازدواج. مشاور جنسي. مشاور خانواده
مشاور زناشويي. مشاور تحصيلي و كنكور
مشاوركودك
مشاوره در بحران بخصوص وجود أفكار خودكشي
انجام تمامي مشاوره هاي فوق به صورت تلفني و online


پاسخ

یک + 15 =

Call Now Button