چگونگی برخورد با افراد دچار اختلالات روانی

چگونگی برخورد با افراد دچار اختلالات روانی

در پی بروز اختلالات روانی علاوه بر تاثیرات مخرب بر خود فرد، خانواده وی نیز تحت تاثیر این تاثیرات مخرب قرار می گیرند. به عنوان مثال می توانید یک فرد مبتلا به بیماری بد بینی را تصور کنید!!! فردی که دچار این بیماری می باشد، با گرفتن ایرادات فراوان به هر بهانه ای از همسرش، همچون: تا این ساعت از شب کجا بودی؟ چه کار می کردی؟ و یا با که بودی؟ ، فضای خانه را پر تنش می کند. در این شرایط علاوه بر همسر، فرزندان نیز دچار آسیب های جدی می شوند.

افرادی که دچار بیماری بد بینی یا در اصطلاح علمی بیماری ” پارانوئید” هستند هیچ شناختی از بیماری خود ندارند و یا وجود آن را انکار می کنند، در این شرایط نه تنها برای درمان مشکل خود، هیچ اقدامی نمی کنند بلکه اگر خانواده از وی درخواست کند تا برای درمان نزد متخصص اعصاب و روان مراجعه کند، بسیار ناراحت و پرخاشگر می شود.
بهترین تصمیم در این شرایط به این صورت است که خانواده یا همسر فرد، یک گزارش کلی از وضعیت همسر خود را به متخصص اعصاب و روان بدهند، روانپزشک خوب یا متخصص اعصاب و روان می تواند راهنمایی های لازم جهت برخورد درست با بیمار را در اختیار شما قرار دهد.

درمان

روش مناسب برای درمان و کنترل بدبینی افراد، درمان دارویی می باشد. شاید برایتان این سوال پیش آمده باشد که این بیماری چگونه با مصرف دارو کنترل و یا درمان می شود؟؟؟
داروهای مناسب که توسط متخصص اعصاب و روان تجویز می شود، با کنترل کردن میزان فعالیت دوپامین مغزی، سبب کاهش بسیاری از علائم روان پریشی در افراد می شود. البته در موارد شدیدتر اگر بیمار همکاری لازم را نداشته باشد، ممکن است پزشک معالج بستری شدن فرد را پیشنهاد دهد.

 

چگونگی برخورد با افراد دچار اختلالات روانی

رفتار درمانی مناسب چه اختلالاتی است؟

در برخی از اختلالات که فرد دچار علائم خفیفی است، می توان با رفتار درمانی و دارو درمانی اقدام به درمان این بیماری ها کرد.

نمونه هایی از این افراد

  • افرادی که دارای علائم اضطرابی هستند و از اینکه در جمع حضور بیابند هراس دارند
  • افرادی که دچار ترس هستند، ترس های مانند ترس از ارتفاع، ترس از فضاهای بسته، ترس از حيوانات، ترس از خون
  • افرادی که دچار اختلال وسواس هستند. اختلال وسواس می تواند شامل شستشوهای مکرر باشد یا شامل افرادی که بارها برای اطمینان از بسته بودن در منزل، آن را بررسی می کنند.

این دسته از افراد، از جمله افرادی هستند که می توان اختلال آن ها را با مراجعه به یک روانپزشک خوب به راحتی با دارو درمانی و رفتار درمانی، معالجه کرد.

« خانواده ها باید از این موضوع آگاه باشند که این نوع از اختلالات با تلقین و خود درمانی، حل نمی شود. زیرا بیشتر این اختلالات در اثر عدم تنظيم مواد شيميايي مغز مثل سروتین و غيره رخ می دهد. و حتما نیاز به درمان، تحت نظر روانپزشک خوب دارد.»

برخی از خدمات دکتر مهاجرانی روانپزشک

مشاوره خانواده

مشاوره روانپزشکی

مشاوره جنسی

مشاوره آنلاین

و…

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم.

با تشکر مدیریت سایت دکتر مهاجرانی

 

دکتر ناصر مهاجرانی

متخصص اعصاب و روان(روانپزشک)

روانكاو. رواندرمانگر
مشاور ازدواج. مشاور جنسي. مشاور خانواده
مشاور زناشويي. مشاور تحصيلي و كنكور
مشاوركودك
مشاوره در بحران بخصوص وجود أفكار خودكشي
انجام تمامي مشاوره هاي فوق به صورت تلفني و online


پاسخ

پنج × سه =

Call Now Button