اختلال خواب در کودکان

اختلال خواب ممکن است در هر سنی در کودکان اتفاق بیفتد و ممکن است علائم یکسانی در کودکان نداشته باشد. علت اين اختلال در كودكان، ترس،مشکلات خانوادگی و اختلاف میان والدین، مشاهده فیلم های ترسناک، شنیدن داستان های ترسناک و نامناسب و یا دیدن صحنه های خشن چه در واقعیت و چه در تلویزیون می تواند باشد.

علائم اختلال خواب در کودکان به یک صورت ظاهر نمی شود، ممکن است برخی از کودکان برای نوشیدن آب از خواب بیدار شوند، در حقیقت نوشیدن آب می تواند بهانه باشد و دلیل اصلی جلب توجه والدین است. موارد دیگری از جمله شب ادراری، خواب گردی، بیدار شدن مکرر در شب، بیدار شدن با ترس و وحشت و… از علل ديگر بروز اختلال خواب می باشند.

بعضی از مشکلات ديگر ممكن است در حين خواب اتفاق بيفتد که عبارتند از:

Contents

ترس و وحشت شبانه

حالتی است که کودک با دیدن خواب وحشتناک از خواب می پرد. ضربان قلب او به شدت افزایش یافته و حدقه چشمانش کاملا باز شده و به تندی نفس می کشد. معمولا کودک محتوای خواب را فراموش کرده، که این اتفاق در مرحله چهارم خواب اتفاق می افتد.

کابوس

دیدن کابوس و پریدن از خواب، اختلالی است که همه رده های سنی را درگیر می نماید، و ممکن است حتی در بزرگسالان نیز اتفاق بیفتد. اما کابوس های مکرر کودکان معمولا با افزایش سن از بین می رود.

خواب گردی

خواب گردی معمولا در مرحله سوم یا چهارم خواب اتفاق می افتد، خواب گردی برای کودکان یک عارضه کاملا عادی و برای بزرگسالان یک اختلال به شمار می رود. معمولا خواب گردی در کودکان با افزایش سن بهبود می یابد.

سخن گفتن هنگام خواب

حرف زدن در خواب نیز یکی از اختلالات شایع خواب است. ممکن است کودک جمله یا کلمه را بصورت کاملا مفهوم یا بصورت نا مفهوم بیان کند. همچنین ممکن است کودک در حین خواب بخندد، گریه کند یا فریاد بزند. شایان ذکر است که این عارضه، اختلال خطرناکی به شمار نمی رود و در صورتی که کودک از اختلالات همراه رنج نبرد، هیچ گونه اقدام درمانی در این خصوص انجام نمی گیرد.

مقالات دیگر: افسردگی در کودکان

خواب سبک و نا آرام

غلت خوردن مداوم در تخت خواب و خواب سبک نیز از جمله اختلالات خواب در کودکان به شمار می رود.

ترس کودک: ترس کودک از اتاق خواب نیز باعث ایجاد مشکلاتی در خواب می شود. برخی از کودکان دائم تصور می کنند که شخصی در کمد یا زیر تخت آن ها قایم می شود، یا هنگام خواب صداهایی از بیرون اتاق می شنوند یا اینکه از اتاق کاملا تاریک ترس دارند. همین ترس و وحشت باعث می شود که کودک چندین بار از خواب بیدار شده و خواب راحتی نداشته باشد.

به گفته دکتر مهاجرانی بهتر است تا برای پیشگیری و درمان اختلال خواب در کودکان به یک روانپزشک خوب و یا روانشناس خوب مراجعه نمایید.

دکتر ناصر مهاجرانی

متخصص اعصاب و روان(روانپزشک)

روانكاو. رواندرمانگر
مشاور ازدواج. مشاور جنسي. مشاور خانواده
مشاور زناشويي. مشاور تحصيلي و كنكور
مشاوركودك
مشاوره در بحران بخصوص وجود أفكار خودكشي
انجام تمامي مشاوره هاي فوق به صورت تلفني و online


پاسخ

12 + نوزده =

Call Now Button