اختلال سایکوز چیست؟ (علل و درمان)

بیماری سایکوز گونه ای از اختلالات روانی محسوب می شود. در این مطلب سعی شده است تا به زبان ساده اطلاعاتی در مورد این بیماری در اختیار شما قرار داده شود. روان پریشی یا سایکوز به حالتی گفته می شود که فرد از حالت طبیعی خود دور شده باشد و تماس او با واقعیت قطع شده باشد.

سایکوز

در این حالات ممکن است فرد دچار توهم و هذیان شود، در این حالت فرد در مورد اشخاص و وقایع اطراف خود دچار عقاید نادرست می شود. فرد ممکن است دچار دیدن و شنیدن چیزهایی که وجود ندارند و واقعیت ندارند شود. با اینکه بیماری سایکوز ویژگی های زیادی دارد ولی اصلی ترین و شایع ترین علائم آن قطع ارتباط فرد با محیط خارجی واقعی است.

سایکوتیک چیست؟

به افرادی که دچار اختلال روان پریشی یا سایکوز هستند، سایکوتیک می گویند. در این بیماری فرد رفتار و صحبت های  غیرطبیعی از خود نشان می دهد، این علائم و رفتارها به قدری شدت پیدا می کند که ارتباط فرد با اطرافیان و جامعه دچار مشکل می شود. در این شرایط فرد مانند افراد دیگری که دچار اختلال روانی هستند خود را سالم دانسته و از قبول کردن بیماری خود و تلاش برای درمان آن خودداری می کند.

این بیماری در هر رده سنی ممکن است رخ دهد ولی اغلب در افراد جوان شیوع دارد. روان پریشی یا سایکوز انواع مختلفی دارد که ممکن است در هر فردی به یک شکلی نمایان شود. شاید درصد بالایی از افراد یکی از این بیماری و علائم آن را در طول زندگی خود تجربه کنند. چند مورد از انواع  روان پریشی که می توان به آن اشاره کرد: اختلال دو قطبی، اسکیزوفرنی و اختلالات هذیانی است.

اختلال روان پریشی یک وضعیت سلامت روانی شدید است که بر نحوه تفکر، درک و رفتار فرد تأثیر می گذارد. با یک حس تحریف شده از واقعیت، از جمله توهم، هذیان، و تفکر آشفته مشخص می شود. افراد مبتلا به اختلال روانپریشی ممکن است طیف وسیعی از علائم از جمله پارانویا، گیجی، گفتار نامنظم و بیقراری را تجربه کنند. آنها همچنین ممکن است در درک واقعیت مشکل داشته باشند، که می تواند منجر به انزوای اجتماعی و گوشه گیری شود.

در برخی موارد، اختلال روان‌پریشی می‌تواند ناتوان‌کننده باشد و در توانایی فرد برای کار، حضور در مدرسه و مشارکت در روابط اختلال ایجاد کند. درمان اختلال روان پریشی معمولاً شامل ترکیبی از دارو و روان درمانی است. دارو می تواند به کاهش علائم کمک کند، در حالی که روان درمانی می تواند به بهبود مهارت های ارتباطی و اجتماعی کمک کند. با درمان مناسب، افراد مبتلا به اختلال روانپریشی می توانند زندگی معنادار و سازنده ای داشته باشند.

علل اختلال سایکوز

بیماری سایکوز یا روان پریشی دلایل زیادی دارد، اما مصرف مدام الکل و داروهای روانگردان می تواند از علل شایع بروز این بیماری روانی باشد. وجود صرع، بیماری های افسردگی و تومورهای مغزی همچنین می توان سبب جنون در افراد شوند.

روان پریشی یک وضعیت سلامت روان است که بر نحوه تفکر، احساس و رفتار فرد تأثیر می گذارد. می تواند باعث شود که فرد دچار هذیان، توهم و سایر افکار و رفتارهای غیرعادی شود. علت دقیق روان پریشی مشخص نیست، اما عوامل متعددی ممکن است در ایجاد آن نقش داشته باشند. اینها شامل استعداد ژنتیکی، عوامل محیطی و مصرف مواد مخدر و الکل است.

تصور می شود که استعداد ژنتیکی در ایجاد روان پریشی نقش دارد. مطالعات نشان داده است که احتمال ابتلا به این عارضه در افرادی با سابقه خانوادگی روان پریشی نسبت به افراد فاقد آن بیشتر است. علاوه بر این، تغییرات ژنتیکی خاصی با افزایش خطر ابتلا به روان پریشی مرتبط است.

عوامل محیطی مانند قرار گرفتن در معرض رویدادهای آسیب زا نیز ممکن است در ایجاد روان پریشی نقش داشته باشند. افرادی که سوء استفاده، غفلت یا سایر اشکال تروما را تجربه کرده اند، بیشتر در معرض ابتلا به این بیماری هستند. علاوه بر این، افرادی که در مناطقی با سطوح بالای فقر، خشونت و انزوای اجتماعی زندگی می‌کنند، ممکن است در معرض افزایش خطر ابتلا به روان پریشی باشند.

مصرف مواد مخدر و الکل نیز می تواند خطر ابتلا به روان پریشی را افزایش دهد. افرادی که از مواد مخدر و الکل استفاده می کنند بیشتر احتمال دارد علائم روان پریشی مانند هذیان و توهم را تجربه کنند. علاوه بر این، سوء مصرف طولانی مدت مواد می تواند منجر به تغییراتی در مغز شود که می تواند خطر ابتلا به روان پریشی را افزایش دهد.

در حالی که علت دقیق روان پریشی مشخص نیست، واضح است که عوامل متعددی می توانند در ایجاد آن نقش داشته باشند. اگر شما یا کسی که می‌شناسید علائم روان‌پریشی را تجربه می‌کند، مهم است که به دنبال کمک باشید. تشخیص و درمان به موقع می تواند به کاهش شدت علائم و بهبود کیفیت زندگی کمک کند.

مقالات دیگر: بیماری اسکیزوفرنی چیست؟

درمان اختلال سایکوز

نوع درمان این بیماری بستگی به شدت آن دارد که توسط متخصص اعصاب و روان تشخیص داده می شود. ممکن است بعد از مراجعه به متخصص اعصاب و روان، بیمار با مصرف دارو درمان شود و یا ممکن است به علت شدت بیماری نیاز به بستری شدن او باشد.

روان پریشی یک اختلال روانی جدی است که می تواند باعث شود افراد دچار توهم، هذیان و تفکر بی نظم شوند. این می تواند یک تجربه ترسناک و طاقت فرسا برای افراد مبتلا باشد، و مهم است که در اسرع وقت به دنبال درمان باشید. درمان روان پریشی معمولاً شامل ترکیبی از دارو درمانی و روان درمانی است.

دارو برای کاهش علائم روان پریشی مانند توهم و هذیان و کمک به تثبیت خلق و خو و رفتار استفاده می شود. داروهای رایجی که برای درمان روان پریشی استفاده می شوند شامل داروهای ضد روان پریشی، ضد افسردگی ها و تثبیت کننده های خلق و خو هستند.

درمان اختلال سایکوز

روان درمانی می تواند به افراد مبتلا به روان پریشی کمک کند تا وضعیت خود را درک کنند، با علائم خود کنار بیایند و استراتژی هایی برای مدیریت بیماری خود ایجاد کنند. درمان شناختی رفتاری (CBT) نوعی روان درمانی است که اغلب برای درمان روان پریشی استفاده می شود.

CBT به افراد کمک می کند تا الگوهای افکار و رفتارهای منفی را که می تواند منجر به روان پریشی شود، شناسایی و تغییر دهند. درمان های دیگر، مانند خانواده درمانی، نیز می تواند در کمک به افراد مبتلا به روان پریشی برای مقابله با وضعیت خود مفید باشد. با درمان مناسب، افراد مبتلا به روان پریشی می توانند زندگی سالم و سازنده ای داشته باشند.

دکتر ناصر مهاجرانی

متخصص اعصاب و روان(روانپزشک)

روانكاو. رواندرمانگر
مشاور ازدواج. مشاور جنسي. مشاور خانواده
مشاور زناشويي. مشاور تحصيلي و كنكور
مشاوركودك
مشاوره در بحران بخصوص وجود أفكار خودكشي
انجام تمامي مشاوره هاي فوق به صورت تلفني و online


پاسخ

19 − هشت =

Call Now Button