اختلال سایکوز، علل و درمان

اختلال سایکوز، علل و درمان

بیماری سایکوز گونه ای از اختلالات روانی محسوب می شود. در این مطلب سعی شده است تا به زبان ساده اطلاعاتی در مورد این بیماری در اختیار شما قرار داده شود.

سایکوز یا روان پریشی چیست؟

روان پریشی یا سایکوز به حالتی گفته می شود که فرد از حالت طبیعی خود دور شده باشد و تماس او با واقعیت قطع شده باشد، در این حالات ممکن است فرد دچار توهم و هذیان شود، در این حالت فرد در مورد اشخاص و وقایع اطراف خود دچار عقاید نادرست می شود.  فرد ممکن است دچار دیدن و شنیدن چیزهایی که وجود ندارند و واقعیت ندارند شود. با اینکه بیماری سایکوز ویژگی های زیادی دارد ولی اصلی ترین و شایع ترین علائم آن قطع ارتباط فرد با محیط خارجی واقعی است.

اختلال سایکوز، علل و درمان
اختلال سایکوز، علل و درمان

به افرادی که دچار اختلال روان پریشی یا سایکوز هستند، سایکوتیک می گویند. در این بیماری فرد رفتار و صحبت های  غیرطبیعی از خود نشان می دهد، این علائم و رفتارها به قدری شدت پیدا می کند که ارتباط فرد با اطرافیان و جامعه دچار مشکل می شود. در این شرایط فرد مانند افراد دیگری که دچار اختلال روانی هستند خود را سالم دانسته و از قبول کردن بیماری خود و تلاش برای درمان آن خودداری می کند.

این بیماری در هر رده سنی ممکن است رخ دهد ولی اغلب در افراد جوان شیوع دارد. روان پریشی یا سایکوز انواع مختلفی دارد که ممکن است در هر فردی به یک شکلی نمایان شود. شاید درصد بالایی از افراد یکی از این بیماری و علائم آن را در طول زندگی خود تجربه کنند. چند مورد از انواع  روان پریشی که می توان به آن اشاره کرد: اختلال دو قطبی، اسکیزوفرنی و اختلالات هذیانی است.

علل اختلال سایکوز

بیماری سایکوز یا روان پریشی دلایل زیادی دارد، اما مصرف مدام الکل و داروهای روانگردان می تواند از علل شایع بروز این بیماری روانی باشد. وجود صرع، بیماری های افسردگی و تومورهای مغزی همچنین می توان سبب جنون در افراد شوند.

درمان اختلال سایکوز

نوع درمان این بیماری بستگی به شدت آن دارد که توسط متخصص اعصاب و روان تشخیص داده می شود. ممکن است بعد از مراجعه به متخصص اعصاب و روان، بیمار با مصرف دارو درمان شود و یا ممکن است به علت شدت بیماری نیاز به بستری شدن او باشد.

مصرف دارو برای بیماران سایکوتیک

مصرف دارو برای درمان و پیشگیری از علائم این بیماری بسیار مناسب است، این داروها توسط مشاور روانپزشکی تجویز می شود. این داروها خاصیت آرامبخش و آرام کننده دارند و مانع از بروز توهم و هذیان در افراد می شوند. و تمام علائم این بیماری را حذف و یا به حداقل می رسانند.

برخی از خدمات دکتر مهاجرانی روانپزشک

مشاوره خانواده

مشاوره روانپزشکی

مشاوره جنسی

مشاوره آنلاین

و…

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم.

با تشکر مدیریت سایت دکتر مهاجرانی

دکتر ناصر مهاجرانی

متخصص اعصاب و روان(روانپزشک)

روانكاو. رواندرمانگر
مشاور ازدواج. مشاور جنسي. مشاور خانواده
مشاور زناشويي. مشاور تحصيلي و كنكور
مشاوركودك
مشاوره در بحران بخصوص وجود أفكار خودكشي
انجام تمامي مشاوره هاي فوق به صورت تلفني و online


پاسخ

دو × 5 =

Call Now Button