علائم، علت و درمان اختلال چند شخصیتی

اختلال چند شخصیتی

اختلال چند شخصیتی یا اختلال شخصیت چندگانه وضعیتی است که در آن هویت بیمار در دو یا تعداد بیشتری حالت شخصیتی در نوسان است. اغلب افرادی که به این اختلال نادر مبتلا هستند، قربانیان سوء استفاده های شدید در دوران کودکی خود هستند. یکی از مثال های بارز این بیماری شخصیتی است به نام سیبل که فیلم آن نیز موجود است. این فیلم بر اساس کتابی به همین نام ساخته شده است. در ادامه مقاله با ما باشید تا به علائم، علت و درمان این اختلال بپردازیم.

تعریف اختلال چند شخصیتی

در این وضعیت فرد بیمار دو یا تعداد بیشتری تیپ شخصیتی دارد که هر کدام از این شخصیت ها در برهه های زمانی نامعلومی شخص را کنترل کرده یا به نوعی تسخیر می کنند. در این وضعیت حافظه فرد هم به طور وسیعی از بین می رود که این مورد با فراموشی معمول متفاوت است.

اختلال چند شخصیتی
اختلال چند شخصیتی

علائم اختلال چند شخصیتی

برای تشخیص اختلال چند شخصیتی موارد زیر باید در فرد مشاهده شود:

– فرد دو یا چند هویت جداگانه یا حالت شخصیتی متفاوت را تجربه می کند. هر کدام از این حالات شخصیتی الگوی ادراک ، باورها و افکار متفاوتی دارند.
– اختلال در هویت شامل تغییر در احساسات فرد نسبت به خودش می شود. همچنین تغییراتی در رفتار، هوشیاری، حافظه، ادراک، شناخت و عملکرد حرکتی وی مشاهده می شود.
– فرد مبتلا به این اختلال به طور مکرر حافظه خود را در مورد افراد، وقایع و مکان ها در برخی برهه های زمانی از دست می دهد.
– علائم این اختلال تاثیر بزرگی بر رفتارهای اجتماعی ، شغلی و دیگر جنبه های زندگی فرد می گذارد.

علت اختلال چند شخصیتی

علت اصلی ابتلا به این اختلال به طور کامل مشخص نشده است. ولی گزارش ها حاکی از آن است که در بسیاری از موارد افراد مبتلا به این اختلال در دوران کودکی مورد سوء استفاده شدید جنسی و فیزیکی قرار گرفته اند.

بروز این اختلال در هر سنی ممکن است. افراد مبتلا به این اختلال علائمی مشابه با اختلال استرس پس از حادثه PTSD دارند مانند کابوس های شبانه، فلاش بک و واکنش شدید از جا پریدن. برخی بر این باورند که در صورتی که یکی از اعضای خانواده به این اختلال مبتلا باشد، احتمال ابتلای دیگر اعضای خانواده بیشتر می شود.

درمان اختلال چند شخصیتی

درمان اولیه برای اختلال چند شخصیتی شامل روان درمانی بلند مدت با هدف یکی کردن تمام شخصیت ها به یک شخصیت واحد می باشد. دیگر روش های درمانی شامل روش های شناخت درمانی و روش های نوین روان درمانی می باشد. با اینکه داروی اختصاصی برای درمان اختلال چند شخصیتی وجود ندارد ولی معمولاً داروهای ضد افسردگی و ضد اضطراب و آرام بخش ها برای کنترل علائم اختلال برای بیمار تجویز می شود.

آیا می خواهید به جای طی یک مسافت طولانی و معطل شدن در ترافیک سنگین جهت مراجعه به مطب شلوغ روانپزشک ، در منزل خود بوده و از طریق یک خط تلفن موبایل و سر یک ساعت معین، روانپزشک خود را به صورت آنلاین ملاقات نمایید و در حقیقت مشاوره آنلاین داشته باشید؟ و در خصوص بیماری هاو مشکلات روانی مختلف با روانپزشک صحبت نمایید؟ تلفن تماس جهت تعیین وقت مشاوره آنلاین با دکتر ناصر مهاجرانی 09029245225

همچنین می توانید در اینستاگرام ، ایمو و واتساپ با ایشان در ارتباط باشید.

نتیجه گیری

اختلال چند شخصیتی جزء اختلالات تجزیه ای می باشد. بسیاری از افراد مبتلا به اختلال چند شخصیتی با بهره گیری از روشهای درمانی مناسب، بهبود قابل توجهی را تجربه کرده اند و توانایی عملکردی آن ها در روابط کاری و زندگی شخصی افزایش یافته است. بنابراین این اختلال قابل درمان است و علائم آن تا حدود زیادی کنترل می شود.
منبع : https://www.psychologytoday.com/us/conditions/dissociative-identity-disorder-multiple-personality-disorder

دکتر ناصر مهاجرانی

متخصص اعصاب و روان(روانپزشک)

روانكاو. رواندرمانگر
مشاور ازدواج. مشاور جنسي. مشاور خانواده
مشاور زناشويي. مشاور تحصيلي و كنكور
مشاوركودك
مشاوره در بحران بخصوص وجود أفكار خودكشي
انجام تمامي مشاوره هاي فوق به صورت تلفني و online


پاسخ

شش − 5 =

Call Now Button