علائم فیزیکی افسردگی

علائم فیزیکی افسردگی

اکثریت افراد راجع به علائم هیجانی افسردگی اطلاعات دارند ولی افراد کمی درباره علائم فیزیکی افسردگی و دردهای مزمن مرتبط با افسردگی می دانند. افسردگی تنها در مغز و فکر افراد نیست بلکه می تواند موجب تغییراتی در بدن نیز بشود. برای مثال افسردگی موجب کاهش روند هضم غذا شده و در نتیجه موجب مشکلات گوارشی می شود.

علائم فیزیکی افسردگی به شکل های مختلفی خود را نشان می دهد. بنابراین معمولاً این علائم فیزیکی درمان درستی نمی شوند زیرا بیماران علت اصلی دردهای فیزیکی خود را نمی دانند و پزشکان نیز گاهی در این مورد غفلت می کنند. به این دلیل با مراجعه به روانپزشک و درمان افسردگی، درد فیزیکی هم درمان می شود.

علائم فیزیکی افسردگی
علائم فیزیکی افسردگی

برخی علائم فیزیکی مرتبط با افسردگی

افسردگی منجر به عملکرد نادرست اعصاب متصل به مغز می شود. برخی از این شبکه های اعصاب اطلاعاتی را پردازش می کنند که منجر به احساس دردهای فیزیکی می شود. بر همین اساس محققان بر این باورند که افرادی که به افسردگی دچار هستند، درد را به نوعی متفاوت از افراد عادی تجربه می کنند. دردهای مزمن به مرور شدیدتر می شوند:

– سردرد مورد شایعی در افسردگی می باشد. در صورتی که فرد به میگرن دچار باشد، بعد از ابتلا به افسردگی سردردهای شدیدتری را تجربه خواهد کرد.
– کمردرد
– دردهای ماهیچه ای و مفصلی
– درد در قفسه سینه. این نوع درد می تواند نشانه ای از مشکلات قلبی، معدی و ریوی باشد. ولی افسردگی بر میزان درد می افزاید.
– ارتباط افسردگی و مشکلات گوارشی نیز یکی دیگر از مسائل بوده و می تواند موجب اسهال، یبوست و … شود.
– خستگی مفرط در افرادی که به افسردگی دچار هستند ارتباطی به میزان خوابیدن آنها ندارد. بلند شدن از رختخواب بعد از یک خواب طولانی برای فردی که به افسردگی مبتلاست، بسیار دشوار می باشد
– مشکلات خواب – اکثر افرادی که به افسردگی مبتلا هستند نمی توانند با کیفیت بخوابند. بیدار شدن زودهنگام در صبح ها و دیر به خواب رفتن در شب ها این افراد را آزار می دهد. از سوی دیگر برخی بیش از حد طبیعی می خوابند.
– تغییر در اشتها و وزن – برخی از افراد که مبتلا به افسردگی هستند اشتهای خود را از دست می دهند و این مورد باعث کاهش وزن می شود. برخی دیگر از افراد هم تمایل به مصرف غذاهای سرشار از کربوهیدرات داشته و این باعث اضافه وزن در آنها می شود.
– از دیگر علائم فیزیکی افسردگی می توان به سرگیجه و سبکی سر اشاره کرد.

درمان علائم فیزیکی افسردگی

در مواردی پس از درمان افسردگی با دارو و روان درمانی، علائم فیزیکی افسردگی هم از بین می روند. داروهای ضد افسردگی ترکیباتی دارند که موجب بهبود عملکرد سیستم عصبی می شوند.

آیا می خواهید به جای طی یک مسافت طولانی و معطل شدن در ترافیک سنگین جهت مراجعه به مطب شلوغ روانپزشک ، در منزل خود بوده و از طریق یک خط تلفن موبایل و سر یک ساعت معین، روانپزشک خود را به صورت آنلاین ملاقات نمایید و در حقیقت مشاوره آنلاین داشته باشید؟ و در خصوص بیماری هاو مشکلات روانی مختلف با روانپزشک صحبت نمایید؟ تلفن تماس جهت تعیین وقت مشاوره آنلاین با دکتر ناصر مهاجرانی 09029245225

همچنین می توانید در اینستاگرام ، ایمو و واتساپ با ایشان در ارتباط باشید.

برخی از داروهای ضد افسردگی موجب بهبود دردهای مزمن می گردند ولی گاهی علاوه بر داروهای ضد افسردگی نیاز به مصرف داروهای ضد اضطراب و خواب آور هم می باشد تا فرد آرامش بیشتری کسب کرده و بتواند خواب بهتری داشته باشد. همچنین می توان از روان درمانی شناختی رفتاری CBT نیز بهره برد.
منبع : https://www.webmd.com/depression/physical-symptoms

دکتر ناصر مهاجرانی

متخصص اعصاب و روان(روانپزشک)

روانكاو. رواندرمانگر
مشاور ازدواج. مشاور جنسي. مشاور خانواده
مشاور زناشويي. مشاور تحصيلي و كنكور
مشاوركودك
مشاوره در بحران بخصوص وجود أفكار خودكشي
انجام تمامي مشاوره هاي فوق به صورت تلفني و online


پاسخ

سه + 17 =

Call Now Button