گفتگوهای ذهنی

گفتگوهای ذهنی

یک دقیقه زمان بگذارید و راجع به آنچه امروز به خود گفته اید فکر کنید. آیا این گفتگو منتقدانه بود؟ آیا محبت آمیز و کمک رسان بود؟ بعد از این گفتگوهای درونی چه احساسی داشتید؟ باید بدانید که گفتگوهای ذهنی منبع احساسات و خلق و خوی ما هستند. مکالماتی که شما با خودتان دارید می تواند مخرب و یا مفید و مثبت باشند. این گفتگوها بر چگونگی احساسی که راجع به خود دارید و چگونگی پاسخ شما به وقایع زندگی، تاثیر بزرگی می گذارند.

گفتگوی درونی چیست؟

گفتگوی درونی به طور طبیعی در طول روز و در ساعات بیداری فرد انجام می شود. امروزه به این نتیجه رسیده اند که قدرت گفتگوی درونی مثبت بسیار بالاست و می تواند به افزایش اعتماد به نفس و جلوگیری از احساسات منفی کمک شایانی کند. افرادی که قابلیت تسلط بر گفتگوهای ذهنی خود را دارند و آن را به سمت مثبت سوق می دهند، افرادی با اعتماد بنفس، با انگیزه، فعال و مفید هستند.

گفتگوی ذهنی به چه صورت کار می کند؟ بسیاری از افراد باید برای داشتن گفتگوی ذهنی مثبت آموزش ببینند. با تمرین و تلاش می توان افکار منفی را به مثبت تغییر داد.

گفتگوهای ذهنی

گفتگوی درونی مثبت

گفتگوی ذهنی مثبت حمایت کننده و تائید کننده است. برای مثال به دو نمونه زیر توجه کنید:
– امروز من در این جلسه شرکت می کنم زیرا می خواهم مسائل مهمی را به اشتراک بگذارم. این یک نمونه از گفتگوی ذهنی مثبت است و فرد نگرش مثبتی راجع به آن دارد.
– فکر نمی کنم که بخواهم در جلسه امروز صحبت کنم زیرا اگر مورد اشتباهی بگویم به نظر احمق می آیم. این یک نمونه از گفتگوی ذهنی منفی است.

گفتگوی درونی منفی

این نوع گفتگو کاملاً با گفتگوی ذهنی مثبت متفاوت است. در صورتی که جملات ناراحت کننده و منفی را مرتب در ذهن خود تکرار کنید، احساسات منفی در شما بر انگیخته می شود. فکر کردن راجع به یک مشکل می تواند مفید باشد ولی خود تخریب گری تنها توانایی شما را در حل مشکل از بین می برد. از عوارض گفتگوی ذهنی منفی افسردگی و اضطراب است. در زیر به برخی از گفتگوهای ذهنی منفی اشاره می کنیم:

– من در این لباس چاق به نظر می رسم.
– من خیلی چاقم.
– به ران های چاقم نگاه کن.
– تعجبی نداره که هیچکس منو دوست نداره.
– چرا من نمی تونم وزنمو پایین بیارم؟

اهمیت زبان در گفتگوی های ذهنی

سعی کنید تا جای ممکن از ضمیر او یا اسم خودتان جمله های ذهنی را بسازید. کمتر از ضمیر من استفاده کنید. تحقیقات نشان داده که تاثیر این روش بسیار بالاست. به این ترتیب سطح استرس فرد کاهش می یابد. همچنین به افکار منفی یک نام اختصاص دهید و هر زمان که متوجه این افکار شدید، آن ها را نام ببرید. به این ترتیب شما افکار را شناسایی کرده و نام هر کدام را می دانید.

آیا می خواهید به جای طی یک مسافت طولانی و معطل شدن در ترافیک سنگین جهت مراجعه به مطب شلوغ روانپزشک ، در منزل خود بوده و از طریق یک خط تلفن موبایل و سر یک ساعت معین، روانپزشک خود را به صورت آنلاین ملاقات نمایید و در حقیقت مشاوره آنلاین داشته باشید؟ و در خصوص بیماری هاو مشکلات روانی مختلف با روانپزشک صحبت نمایید؟ تلفن تماس جهت تعیین وقت مشاوره آنلاین با دکتر ناصر مهاجرانی 09029245225

همچنین می توانید در اینستاگرام ، ایمو و واتساپ با ایشان در ارتباط باشید.

نتیجه گیری

اولین اقدام این است که شما قبول کنید که این گفتگوهای ذهنی منفی را دارید. پس از آن با نام بردن افکار سعی در شناخت بیشتر آن ها داشته باشید. سپس به مرور و با صرف وقت می توانید به انجام گفتگوهای ذهنی مثبت عادت کنید و آن ها را جایگزین کنید.

منبع : https://www.healthline.com/health/mental-health/self-talk#getting-started

دکتر ناصر مهاجرانی

متخصص اعصاب و روان(روانپزشک)

روانكاو. رواندرمانگر
مشاور ازدواج. مشاور جنسي. مشاور خانواده
مشاور زناشويي. مشاور تحصيلي و كنكور
مشاوركودك
مشاوره در بحران بخصوص وجود أفكار خودكشي
انجام تمامي مشاوره هاي فوق به صورت تلفني و online


پاسخ

شانزده + 9 =

Call Now Button